Dane kontaktowe:

BEST-BRUK
ul. Kleczewska 65a, 62-510 Konin
NIP: 665-163-39-33
REGON: 311550748
TEL. kom.  505 540 697
TEL. kom.  519 63 73 60
TEL/FAX 63 244-97-45
E-MAIL: kontakt(at)best-bruk.pl

Biuro czynne:
Pon.- Pt.  od 8.00 do 18.00
Sobota    od 9.00 do 14.00

 

Film promocyjny Best-Bruk

Nasz Ogród Wystawowy
Zobacz film promocyjny

Zdjęcia Ogrodu Wystawowego


Obejrzyj nową galerię zdjęć naszego
Ogrodu Wystawowego

Kostka brukowa wymiary

Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena  wspaniałych ogrodów. O tym, czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.

Dobry wybór to klucz do sukcesu

Wybór nawierzchni, to z reguły inwestycja na długie lata, która musi być starannie przemyślana. Zanim podejmiemy decyzję o tym, która z kostek będzie zdobić  naszą posesję ,warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz tym, w jakim otoczeniu zostanie  zastosowana.

Ogólny wygląd nawierzchni składa się z kilku elementów. Prócz strony estetycznej ,warto zwrócić uwagę w jakich miejscach będzie się znajdować, ponieważ natężenie ruchu i przewidywalne obciążenie  będzie miało wpływ na grubość wykorzystywanych materiałów. Na ostateczny wygląd oraz szybkość i łatwość układania wpływa także wymiar  kostki brukowej.

Nawierzchnia z kostki brukowej nie zawsze wygląda tak samo. Wynika to zarówno z materiału budulcowego jak i wymiarów kostki brukowej. Czy warto wcześniej zwrócić uwagę na wymiar?

Popularny bruk

Kostka brukowa jest chętnie wykorzystywanym materiałem nawierzchniowym. Sprzyja temu nie tylko jej wytrzymałość, czy trwałość, ale także zróżnicowanie  pod względem dostępnych wymiarów. Początkowo przedstawicielką nawierzchni brukowej była typowa kostka kamienna. Jednak dzisiaj powszechnie mianem kostki  brukowej określa się także kostki ceramiczne czy betonowe.

Kamienna kostka

Kostkę brukową można kupić zarówno z kamienia naturalnego jak i obrobionego mechanicznie bądź termicznie. Warto zwrócić uwagę, że nominalne wymiary kamiennej kostki brukowej mieszczą się w przedziale 50300 mm. Natomiast cechą charakterystyczną kostki z powierzchnią obrabianą jest zmodyfikowany wygląd w porównaniu z naturalnym

Typ kostki granitowej oraz wymiary

4/6 cm – wymiar każdej ścianki w przedziale 4:6 cm np. 4x4x6 cm, 6x4x6 cm

7/9 cm – wymiar każdej ścianki w przedziale 7:9 cm np. 7x7x9 cm, 9x7x9 cm

8/10 cm – wymiar każdej ścianki w przedziale 8:10 cm np. 8x8x10 cm, 10x10x8cm

9/11 cm – wymiar każdej ścianki w przedziale 9:11 cm np. 9x9x11cm, 11x11x9 cm

15/17 cm – wymiar każdej ścianki w przedziale 15:17 cm ,np. 15x15x17cm, 17x17x15cm

Ceramiczna kostka brukowa

Klinkierowe rozwiązania nawierzchniowe są równie popularne co kamienne. Bogate zróżnicowanie kolorystyczne pozwala na rezygnację z typowych szarości na korzyść znacznie cieplejszych i ożywiających  nawierzchnie kolorów. Zazwyczaj materiały z klinkieru  mają kształt prostopadłościanu o wymiarach 20x10 cm . Ich grubość wynosi przeważnie 5 cm. Producenci podają ,że maksymalna nasiąkliwość jest równa 6%

Betonowa kostka brukowa

Betonowe kostki brukowe są wyrobami prefabrykowanymi . Powstają dzięki wykorzystaniu metody wibroprasowania. W praktyce do produkcji wykorzystuje się zarówno beton niebarwiony jak i barwiony. Jeżeli chodzi o wymiary kostki betonowej, to szerokość jest uzależniona od długości betonowej kostki brukowej i wynosi co najmniej połowę wymiaru długości ,a równocześnie co najmniej 10 cm.

Wymiar kostki brukowej jest ważny – może przyczynić się do problemów bądź radości podczas użytkowania nawierzchni.

Kostka brukowa jest bardzo popularnym  materiałem, jednak wybór odpowiedniej  zależy od kilku czynników. Przede wszystkim dobór odpowiedniego materiału  powinien być zdeterminowany przeznaczeniem nawierzchni. Jeżeli zdecydujemy się  na funkcjonalną kostkę, którą przeznaczymy na tereny po których będą poruszały się  ciężkie maszyny, czy większe samochody, to  należy zwrócić uwagę na jej wymiary, a mianowicie  grubość, aby wynosiła powyżej 10 cm. Z kolei na podjazd czy wjazd do garażu, gdzie obciążenie będzie mniejsze, wystarczająco sprawdzi się kostka o innych wymiarach, mianowicie od 6 do 8 cm.  Najcieńsza kostka  o grubości 4 cm idealna będzie do wyłożenia chodników, czy alejek w ogrodzie, które charakteryzują się małym natężeniem ruchu. Oprócz grubości ważna jest również długość i szerokość kostki. Dzięki temu minimalizujemy konieczność  przycinania i ilości potrzebnych kostek, tym samym oszczędzamy. Dlatego pamiętać należy o dobraniu wymiaru kostek do szerokości obszaru jaki utwardzamy.

Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie wymiarów kostki do zagospodarowanej powierzchni. Tutaj warto skorzystać z pomocy projektanta. Ogólną zasadą jest stosowanie drobnych  elementów na wąskich i krętych ścieżkach, a kostek o większych wymiarach  na rozległych przestrzeniach.

powrót do strony głownej

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij